/Files/images/bjd/Skazki-_kotorie_uchat_rebenka_osnovam_bezopasnosti_2.jpg

Казки, які вчать дитину основам безпеки

Напевно, всі батьки читали дітям казки «Колобок», «Теремок», «Вовк і семеро козенят» і потім задавали собі питання: «Чому казки для маленької дитини так погано закінчуються?» Перші казки в житті дитини схожі на страшилки. Невже наші предки так хотіли залякати дитину? Але, якщо заглянути трохи глибше в суть, то виявиться, що ці страшилки зовсім не для дітей. Вони написані для дорослих.

Саме дорослі повинні нести відповідальність за життя і здоров'я свого карапуза. Ось батькам в казках і пояснюється, що станеться з дитиною, якщо його залишити на одного краю, «покласти на віконце застудитися» або якщо він втече в незнайому для нього місце. Російські народні казки застерігають батьків про наслідки, причому саме в тій формі, яку з легкістю сприймає підсвідомість. Казки про безпеку – це свого роду інструкція до дії.

У маленьких дітей уяву ще не розвинене, тому дитина все одно не зрозуміє, що колобок загинув, а козенят з'їли. Маленькій дитині ще все одно, що саме Ви йому говорите, в даний момент розвитку його цікавить саме звучання мовлення, голос та інтонації. Але й інтонації можна змінювати. Можна говорити лагідно і ніжно, а можна грубо і зловісно. Завдяки інтонацій дитина може розуміти, що відбувається щось не те. В російських народних казках завжди є інструкція про те, що можна зробити, а чого робити не можна. І малюк засвоює ці правила з молоком матері.

У казці все сказано і все дуже докладно пояснено. Завдання батьків полягає в тому, щоб акцентувати увагу дитини на окремих місцях. Малюки копіюють поведінку батьків. Ви можете показати своє ставлення до безтурботним вчинків колобка. Пам'ятайте, що засуджувати можна лише поведінка головного героя, яке призвело до сумних наслідків.

Щоб користь від казок була максимальною, обов'язково коментуйте їх. Просте «ай-ай-ай» вже покаже Ваше ставлення до проступку колобка. Задавайте питання по казці: «Як ти думаєш, чому колобок втік? Можна тікати одному? Хто обхитрив Колобка?» і т. д.

/Files/images/bjd/Skazki-_kotorie_uchat_rebenka_osnovam_bezopasnosti.jpg Підбийте підсумки після прочитання казки: «Наша Маша молодець. Вони ніколи не тікає одна». При наступних прочтениях казки потрібно буде викликати у дитини підозрілість до чужих промов, попередивши його про можливі небезпеки. Також не потрібно відразу позбавляти казку чарівництва і приводити сумніше приклади з реального життя. Цього дитина навчиться трохи пізніше, коли підросте.

Можна пограти в Колобка або Теремок, а в кінці замінити традиційну кінцівку на ту, що колобка не з'їсть лисиця, а він втече від неї. Або дитина може врятуватися з розваленого будинку, який розчавив ведмідь. У процесі таких ігор дитина повинна засвоїти, що йти й розмовляти з незнайомцями не можна, а в разі небезпеки потрібно тікати.

Щоб діти краще запам'ятовували правила поведінки, перед прочитанням черговий казки визначте, які корисні уроки дитина може отримати. Казки краще розповідати, а не читати. Переказ своїми словами більш довірчий і теплий. Обов'язково висловлюйте своє ставлення до поведінки тих чи інших героїв. Ви можете засуджувати їх вчинки або навпаки захоплюватися. Задавайте питання, при цьому необов'язково чекати, що дитина відповість на них. Питання підкреслює головне, він змушує замислюватися.

Казки про безпеку – це підручники життя. В них міститься досвід багатьох поколінь, який вчить малюка звертатися за допомогою, не порушувати заборони, не боятися і не здаватися.

Ось деякі казки, які Ви можете прочитати й обговорити зі своїми дітьми:

«Гуси-лебеді». Дитина навчитися бути готовим до несподіванок, і зрозуміє, що в деяких випадках тікати не соромно, а необхідно.
«Кіт, півень і лисиця». Якщо дитина потрапила в біду, то треба голосніше кричати і піднімати шум.
«Вовк і семеро козенят» навчить дитину не бути довірливим і не відкривати двері, а також не говорити всім, що вдома нікого немає.
«Сестриця Оленка та братик Іванко» пояснить дитині, що вихід знайдеться з будь-якої ситуації. Потрібно лише гарненько подумати.
«Іван – селянський син і Чудо-Юдо» допоможе зрозуміти малюкові, що під час неприємностей не можна падати духом, потрібно шукати причину невдач і усунути її.

Читайте з дитиною казки, вчіть його життя ненав'язливо і цікаво.

1. http://www.shevkyivlib.org.ua/

2. http://kidlib.in.ua/

Кiлькiсть переглядiв: 5390