/Files/images/bjd/hit.gif Перша допомога при ударах

Завжди при наданні першої допомоги пацієнтові з забоєм лікар визначає наявність найменшої підозри на найважчі травми, це може бути вивих, перелом або пошкодження внутрішніх органів. При порушенні цілісності шкіри на постраждалий ділянку накладають стерильну пов'язку. Якщо відбулося відшарування шкіри, є множинні забої внутрішніх органів, забої суглобів або забиття внутрішніх органів, то проводять транспортну іммобілізацію, а потім доставляють хворого у найближчий медзаклад. Коли у постраждалого спостерігаються порушення серцевої діяльності і дихання, то лікар невідкладно прямо на місці робить масаж серця і навіть штучне дихання. В цей же час потерпілого викликають швидку допомогу. Щоб зменшити біль при незначних ударах м'яких тканин необхідно місцеве використання холоду, тобто на ушкоджену ділянку тіла направляють холодну струмінь води або прикладають міхур з льодом, також можна зробити холодні примочки.

/Files/images/bjd/перша допомога.jpg

Розриви або розтягнення зв'язок, перша допомога

Розриви або серйозні розтягнення зв'язок, м'язів або сухожиль є частими пошкодженнями для опорно-рухового апарату. А характерною ознакою розтягування або розриву зв'язок стає порушення рухових роботи суглобів, які зміцнюються відповідними зв'язками, якщо ж пошкоджується зв'язка або її сухожилля. Під час пошкодження зв'язок страждають ті кровоносні судини, які розташовані поруч з нею. В результаті утворюється крововилив в навколишні тканини. Завжди в першу допомогу при розриві або розтягуванні зв'язок входить те, що ушкодженому суглобу забезпечують повний спокій, накладають дуже тугу пов'язку, а для зменшення болю до потерпілому ділянці прикладають холодний компрес на 12-24 години, після цього треба щось тепле і використовувати зігріваючі компреси.

/Files/images/bjd/скорая помощь.jpg

Вивих та перша допомога

Вивих - це стійке зміщення суглобових країв кісток, що викликає порушення роботи суглоба. Зазвичай вивих стає важкою травмою, яка в деяких випадках загрожує життю людини. Наприклад, при вивиху хребта в шийному відділі з здавлювання спинного мозку може відбутися параліч ніг, м'язів рук, тулуба, може спостерігатися розлади серцевої діяльності і розлади дихання. Головні ознаки травматичних вивихів, це зміна форми суглоба, різка біль, а також неможливість руху або обмеження в русі. В першу допомогу входить забезпечення повного спокою потерпілому, не можна вправляти вивих самостійно, так як це може викликати додаткові травми. Крім цього, слід прикласти до хворого місця холод, це холодну воду або лід. Якщо вивих відкритий, то на рану накладають стерильну пов'язку. Категорично забороняється використовувати зігріваючі компреси. Вправляти вивих повинен тільки лікар, і як можна раніше.

Переломи та перша допомога

Переломи - це серйозні пошкодження кісток, які характеризуються порушенням цілісності кісток. При переломах одночасно порушується цілісність оточуючих м'яких тканин, так як можуть травмуватися довколишні судини, м'язи, нерви. Якщо у хворого перелом і пошкодження шкіри, а також є рана, то це відкритий перелом. Якщо ж шкіра не пошкоджена, то перелом закритий.

Під час надання першої допомоги при переломі категорично забороняється самостійно вправляти відламки кістки або усувати зміна форми кінцівки. Не можна при закритому або відкритому переломі пробувати самостійно вправляти кістки. Потерпілого необхідно в найкоротші терміни привезти в лікувальний заклад. Заздалегідь потрібно забезпечити хорошу транспортну іммобілізацію, але при відкритому переломі потрібно накласти на рану стерильну пов'язку. При сильній кровотечі необхідно застосовувати всі заходи щодо зупинки крові, наприклад, може бути використаний джгут для зупинки крові. Якщо це холодну пору року, то потерпілого слід утеплити таким чином, щоб ушкоджена кінцівка була закутана накинутою зверху теплим одягом. Якщо необхідно, то потерпілого треба роздягнути, але в цьому випадку не можна зачепити пошкоджену кінцівку. І для цього спочатку знімають одяг з тієї сторони, яка здорова, а вже потім з пошкодженої. Переносити потерпілого з переломом бажано на ношах і на невеликі відстані, щоб не погіршити стан його здоров'я.

Загальні правила надання першої допомоги при кровотечах:

  • в першу чергу необхідно переконатися, що ні постраждалому, ні Вам нічого не загрожує (при необхідності — вивести або винести потерпілого із зони ураження або небезпеки, надіти гумові рукавички, маску і т.д.);
  • при значній крововтраті слід укласти постраждалого (якщо це можливо) з піднятими ногами;
  • при допомозі інших або ж самостійно викличте бригаду швидкої допомоги;
  • торкатися до рани руками не можна;
  • промивати рану в разі потрапляння в неї іржі, піску і т.д. не можна (це може нанести ще більшу шкоду і підсилити кровотечу);
  • не можна видаляти з рани осколки скла і т.д .;
  • при забрудненні рани бруд навколо рани слід обережно видалити (у напрямку від рани) і обробити очищені краї антисептиком;
  • не рекомендується допускати попадання йодного розчину всередину рани.

/Files/images/bjd/Слайд-1-31100.jpg

/Files/images/bjd/Слайд-1-3048.jpg

/Files/images/bjd/Слайд-1-161.jpg

/Files/images/bjd/Слайд-1-161.jpg

/Files/images/bjd/Слайд-1-191.jpg

Перша допомога при капілярній кровотечі

Капілярна кровотеча, як правило, не супроводжується значною крововтратою і досить легко зупиняється. Ознакою пошкодження дрібних кровоносних судин (капілярів) є те, що кровоточить вся ранова поверхня, проте не дуже рясно (як губка). Першою допомогою при кровотечах даного типу є обробка краю рани спиртовмісним антисептиком (йодною настойкою, наприклад) і накладення асептичної марлевої пов’язки. У такому випадку на саму рану під пов’язку накладають вату. Слід пам’ятати, що пов’язка не повинна бути тугою. У більшості випадків капілярна кровотеча не вимагає звернення в лікарню, крім випадків з великою площею пошкодженої поверхні.

Перша допомога при венозній кровотечі

Ознакою венозної кровотечі є темний колір крові, яка витікає з великою швидкістю, однак рівномірним струменем (без пульсації, фонтанування). Крім того, можливе утворення кров’яних згустків, які в жодному разі не можна видаляти, так як це спровокує посилення крововтрати. У якості першої допомоги при кровотечах з венозних судин на рану накладають асептичну пов’язку, яка здавлює. При неефективності зазначеного методу необхідно накласти джгут нижче місця ушкодження. При цьому під джгут кладуть м’яку прокладку, щоб уникнути додаткової травматизації шкіри і м’яких тканин, а також записку із зазначенням часу накладення джгута. Максимальний час, впродовж якого джгут може не зніматися, становить 1 годину в умовах холоду (взимку) і до 2 годин в теплий час року. Перевищення даного тимчасового ліміту може призводити до відмирання тканин обезкровленнної кінцівки. При відсутності джгута можливе використання закрутки (закручування рушника, бинта, поясу, краватки або будь-якої підручної тканини за допомогою короткої палиці, ручки тощо). Тимчасові рамки залишаються ті ж.

Тимчасова зупинка артеріальної кровотечі

Артеріальна кровотеча є більш небезпечною, ніж капілярна і венозна. Ознакою ушкодження артерії є яскраво-червоний колір крові, яка витікає з великою швидкістю пульсуючим струменем (пульсація в такт серцевих скорочень), а при пошкодженні великих артерій кров може бити фонтаном, уривчасто. Перша допомога при кровотечах з артеріальних судин полягає в піднятті кінцівки (якщо немає переломів) і накладенні кровоспинного джгута вище місця пошкодження (ближче до тулуба). Також можна використовувати закрутку. Тимчасові обмеження такі ж, як і при венозній кровотечі. При відсутності джгута і закрутки (або їх пошуках) необхідно зупинити кровотечу пальцевим притисненням артерії вище пошкодженої ділянки (в точці пульсації). При кровотечі з стегнової, підколінної, ліктьової і плечової артерій можлива також фіксація максимально зігнутої кінцівки в піднятому положенні.

/Files/images/bjd/d2fe0c8eb71c661898f77ad765dbdb82.jpeg

http://vidpoviday.com/ukusi-komax-persha-dopomoga

Кiлькiсть переглядiв: 328